Internet se stal již běžnou souÄástà naÅ¡ich životů. VÄ›tÅ¡ina z nás je k nÄ›mu pÅ™ipojena prakticky neustále, pÅ™edevÅ¡Ãm dÃky chytrým mobilnÃm telefonům a paušálům s neomezenými daty. Máme tak kdykoliv pÅ™ehled o vÅ¡em, co potÅ™ebujeme, a notifikace nastavené na naÅ¡em mobilu nás vždy upozornÃ, pokud se objevà nÄ›co nového napÅ™Ãklad na sociálnÃch sÃtÃch. Jsme tedy neustále tak Å™ÃkajÃc ve stÅ™edu dÄ›nÃ, a o vÅ¡em se dozvÃme v podstatÄ› okamžitÄ›.
Â
Â
Je vÅ¡ak otázkou, zda je nÄ›co takového dobÅ™e. Je totiž potÅ™eba si uvÄ›domit, že to naÅ¡emu mozku nedává v podstatÄ› možnost odpoÄÃvat. Vždy jsme totiž ve stÅ™ehu, zda nám nepÅ™iÅ¡lo nÄ›jaké oznámenÃ, a pokud delÅ¡Ã dobu žádné nedostaneme, pak se sami podÃváme, zda jsme o nÄ›co důležitého nepÅ™iÅ¡li. Ano, dozvÃme se tak skuteÄnÄ› o vÅ¡em, avÅ¡ak je otázkou, za jakou cenu.
Â
I mozek je totiž orgán, který má své nároky podobnÄ› jako každý jiný. A mezi nÄ› patřà i Äas na odpoÄinek a takzvané „vypnutÓ. A to nejen ve spánku, ale i v průbÄ›hu dne. Pokud musà být neustále na stráži a soustÅ™edit se, rozhodnÄ› mu to neprospÃvá. Ano, může si odpoÄinout v noci, avÅ¡ak to ani zdaleka nestaÄÃ. Nutné je, aby mÄ›l periodu odpoÄinku i bÄ›hem dne, chvÃli, kdy je možné nechat myÅ¡lenky volnÄ› plout. A to v dneÅ¡nà dobÄ› nemáme.
Â
Â
Proto psychologové doporuÄujà obÄas vypnout mobilnà telefon a zajÃt si jen tak napÅ™Ãklad na procházku do pÅ™Ãrody, a jednou za Äas pak tÅ™eba vÃkendový technologický detox, kdy nebudeme použÃvat internet v žádné podobÄ› a ani mobilnà telefon. A ano, je pravdou, že na zaÄátku budeme pravdÄ›podobnÄ› nervóznà z toho, že nám nÄ›co důležitého uteÄe. Situace vÅ¡ak nenà tak horká.
Â
MusÃme si uvÄ›domit, že na sociálnÃch sÃtÃch se jen málokdy dozvÃme nÄ›co skuteÄnÄ› důležitého. A pokud se nÄ›co vážného stane, pak to bude vysÃláno v mimořádných zprávách téměř okamžitÄ›. NemusÃme se tedy bát, že nÄ›co propásneme. Naopak, budeme potom mnohem vÃce „v pohodě“.