Někteří lidé se mohou domnívat, že novostavba rodinného domu je zcela bezúdržbová záležitost, a že mají vystaráno na pár desítek let dopředu. Své úvahy staví na tom, že nepotřebují nic natírat, penetrovat, brousit, lakovat, omítat či montovat, a že si tu mohou užívat podobně, jako lidé v panelových bytech, co se mnohdy nezajímají ani o úklid společných prostor, protože to provádí úklidová firma, natož o technický stav objektu.
Tento omyl se může stát osudným pro mnohé z vás, co zanedbávají i některé revize, například elektroinstalace v domě nebo revize hromosvodů Revize elektro Revtech. Proč nezapomínat na revidování hromosvodu?
Koroze je prevít – co dovede koroze, jistě dobře víte. Týká se to i hromosvodu, a to nejen nadzemních částí, ale i kontaktu s povrchem země. Jestliže se tu přeruší kotvící drát, hromosvod přestane plnit svou funkci a bude vám na nic. Problém tkví v tom, že se tohoto jevu vůbec nemusíte všimnout, a zjistí to až revizní elektrikář měřením přechodového odporu.
Přechodový odpor – tato veličina poskytuje jasné vodítko, jak je na tom váš hromosvod, co se týče kondice. Čím vyšší odpor se naměří, tím větší problémy. Bývá to například kromě zmíněného přerušení drátu těsně u země i v místech, kde byste závadu neočekávali, například v kontaktech drátu s příchytkami na domovní zdivo, v místě ohybu, například pod střešní konstrukcí anebo tam, kde jste prováděli nějaké stavební úpravy a zapomněli přitom chránit hromosvod před poškozením.
Revizní elektrikář v každém případě nalezne místa, která jsou z hlediska funkčnosti zařízení kritická, a která je nutné co nejdříve odstranit. Nezapomínejte rovněž, že revize hromosvodu by se měla provést vždy po úderu bleskem, a to bez ohledu na termín revize předchozí. Bleskový výboj někdy může hromosvod zcela zdemolovat, ale vy alespoň víte, že zabránil značné majetkové škodě.